Пользовательского поиска

Cеминар по психологическим проблемам межкультурного общения

Приглашаем всех желающих на семинар по психологическим проблемам межкультурного общения, который состоится 28 февраля в 9:50, аудитория 308 (2 корпус УДгУ).

Тема: Culture and the Mind: Solving Problems of Cross-Cultural Communication Using Psychology

Ведет семинар Adam Emerson, стипендиат программы Fullbright.

Если у Вас возникнут дополнительные вопросы, пожалуйста обращайтесь на кафедру перевода и стилистики английского языка. (т. 916-178). Ответственный за организацию семинара - Кузнецова Ирина Александровна.

Adam Emerson

Institute of Foreign Languages and Literature, Department of English Stylistics and Translation is happy to invite you to Adam Emerson's presentation Culture and the Mind: Solving Problems of Cross-Cultural Communication Using Psychology.

Students of all skill levels are welcome to look at the diverse world we live in and address possible solutions to these cross-cultural problems February 28th, at 9:50, room 308.

Adam Emerson is a Fulbright ETA. He holds a bachelor's degree from Middle Tennessee State University (USA). His two academic majors are Psychology and International Relations, which puts him in a unique position to better understand how we, as individuals and as societies, interact with one another in our cross-cultural world.